Osteopatia dziecięca eliminuje napięcia, ból, dysfunkcje u noworodków, niemowląt i dzieci starszych, dba o poprawę zdrowia i sprawność najmłodszych pacjentów. Osteopata pediatryczny posiada wiedzę dotyczącą szczegółowego rozwoju dziecka, embriologii, ciąży, porodu i połogu kobiety. W czasie terapii stosuje delikatne techniki manualne, które są dostosowane do potrzeb i wieku małego pacjenta.
Dziecko przychodząc na świat narażone jest na swojej drodze na wiele sytuacji, które mogą spowodować pojawienie się dysfunkcji w małym ciele. Sytuacje, które mogą dziecku utrudnić adaptację to:
Kiedy dziecko się rozwija i jego ciało wzrasta, zaczyna bardzo się zmieniać, mały człowiek musi sobie poradzić z wieloma wyzwaniami, które przed nim staną.
W jakich sytuacjach może pomóc osteopata dziecku starszemu?
Jak przygotować się na pierwszą wizytę do osteopaty pediatrycznego?
Rozmowa przebiega w standardowy sposób, rodzic opowiada o dolegliwościach dziecka, które go niepokoją, osteopata zbiera obszerny wywiad dotyczący ciąży i porodu oraz jak zachowywało się dziecko po porodzie. U dzieci starszych ważne informacje będą dotyczyć etapów rozwoju ruchowego dziecka, przebytych urazów, zabiegów operacyjnych, odżywiania itp.
Następnym krokiem jest badanie kliniczne, które polega na delikatnym badaniu palpacyjnym (przez dotyk) ograniczenia ruchomości w obrębie kręgosłupa, stawów, zmian w napięciu tkanek miękkich oraz różnic w gęstości tkanek okolicy trzewi, czaszki.
© 2024 Reha Aktive. Anna Piestrak-Majoran